Tosya-Der Ankara’da Pilav Günü Etkinliği Düzenledi

23.12.2022 günü Saat:18.00’da Kısa adı Tosya-Der olan Tosya ve Köyleri Yardımlaşma, Dayanışma Derneği tarafından Ankara Mamak Belediyesi 75.YIL ANFA DÜĞÜN SALONUNDA düzenlen PİLAV GÜNÜ etkinliğinde Tosyalı hemşerilerimiz bir araya geldi.

               Ev Sahipliğini Mamak Belediye Başkanlığının yaptığı etkinliğe Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Sayın Faruk KAYMAKCI, Tosya Kaymakamı Sayın Suat HATAM ile 2016-2021 yıllarında İlçemizde görev yapan ve Fahri Hemşerimiz olan Seydişehir Kaymakamı Sayın Deniz PİŞKİN, Yargıtay 10.Dairesi Başkanı Sayın Mehmet Faik ATEŞ, Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet DÜĞMECİ, Pursaklar MHP İlçe Başkanı Sayın Mehmet Ersin EKİNCİ, Ulusal Ajans Uzman Tuba ÖZHAMAMCI, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sayın Sevil ERKUŞ (KÜÇÜKKOŞUM), MEB Hukuk Müşaviri Sayın Hüseyin ACAR, Kastamonu Dernekler Federasyon Başkanı Sayın Hasan ŞEN, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, çok sayıda Akademisyen, Siyasetçi, İş İnsanı  ve hemşerimizin katılımları ile gerçekleştirdik.

               Tosya-Der Başkanı İlhan SERTKALE etkinlikte yapmış olduğumu konuşmada; Yönetime geldikleri günde İlkbaharda KEŞKEK GÜNÜ, Sonbaharda PİLAV günü etkinliği yapmak üzere söz verdiklerini, 2019 yılında Pilav günü etkinliği düzenlediklerini ancak pandemi dolayısı ile pilav günü etkinliği düzenleyemediklerini ve bu etkinliğin geçte olsa bu güne kaldığını belirtti.

               Brüksel’e daimi Büyükelçi olarak hemşerimiz Dışişleri Bakan Yardımcısına görev yaptığı sürece memleketimize ve Derneğe olan katkılarından dolayı teşekkür etti.

               Sivil Toplumun ve Sivil Düşüncenin artık dünya literatürlerinde yer aldığını ve Siyasetin ve Bürokrasinin Sivil Topluma daha çok önem vermesi gerektiğini belirterek tüm hemşerilerimizi Tosya-Der’e destek ve üye olmaya davet etti.

               Tosya ile Ankara’daki Bürokrat, Siyasetçi, Akademisyen ve İş insanlarını bir araya getirmek amacıyla düzenlediğimiz bu etkinliğimize Tosya’dan katılımın az olmasının kendisini üzdüğünü belirten Başkan İlhan SERTKALE,  öncelikle bu zorlu kış şartlarında Tosya’da gelerek etkinliğe katılan Tosya Kaymakamımıza, Seydişehir Kaymakamımıza ve İş İnsanlarına teşekkür ederek, bu tür etkinlikleri geleneksel hale getireceklerini söyleyerek sözlerini bitirdi.

               Kastamonu Dernekler Federasyon Başkanı Sayın Hasan ŞEN’de yaptığı konuşmasında; Pilav Günü etkinliği adı altında siyasetçi, Bürokrat, Akademisyen, İn İnsanı ve Hemşerilerimizi bir araya getiren bu etkinliğin önemli olduğunu, etkinliğe düşünen ve bu Ankara’da bu lezzeti sunan Tosya-Der ve yönetimine ve emeği geçenlere teşekkür etti.

               Etkinlikte Selamlama konuşması yapan Yargıtay 10.Dairesi Başkanı Sayın Mehmet Faik ATEŞ, görev konusuna giren Uyuşturucu Maddenin Tosya’da çoğaldığını bundan üzüntü duyduğunu ve bu konu ile ilgili bilinçlendirme toplantıları ve ailelerin bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

               Misafir Kaymakamımız Sayın Deniz PİŞKİN’de  yaptığı konuşmada, Fahri hemşerisi olmakta gurur duyduğu Tosya ve Tosya’lı hemşerilerimiz ile bir araya gelmekten çok mutlu olduğunu,  etkinliği düzenleyen ve bizleri bir araya getiren TOSYA-DER yönetimine teşekkür etti.

               Tosya Kaymakamımız  Sayın Suat HATEM’de bu ve buna benzer etkinliklerin önemli olduğunu, Tosya’ya yeni atandığını, ancak atanmadan önce İstanbul dönüşü bu ilçeye uğradığını ve ne güzel bir İlçe bana burda görev yapmak nasip olur mu diye konuştuğunu, yıllar sonra Tosya’ya Kaymakam olarak atandığını, Tosya ve Tosya’lıları beğendiğini belirterek, etkinlik vesilesi ile Tosya ile Ankara’yı bir araya getiren başta Tosya-Der Başkanı İlhan SERTKALE ve yönetimi olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

               Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet DÜĞMECİ yaptığı konuşmasında, bizim için Sivil Toplum Örgütleri ve faaliyetlerinin önemli olduğunu, bu amaçla ellerinde gelen her türlü fedakarlığı yapmaktan mutlu olduklarını belirtti. Kendisinin Boyabatlı olduğunu anacak Kastamonu ve Tosya’yı kendi memleketi gibi gördüğünü, TOSYA_DER’in düzenlemiş olduğunu PİLAV GÜNÜ etkinliğine ev sahipli yapmaktan çok mutlu olduğunu, etkinliğin sadece bununla kalmaması gerektiğini yöresel el sanatları, folklor, müzik dinletisi gibi etkinlilerde ev sahipliği yapmaktan mutlu olacaklarını belirterek, katılımcılara ve misafirlere teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

               Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Sayın Faruk KAYMAKCI yaptığı konuşmasında; öncelikle bu etkinlik vesilesi ile Tosya ve Ankara’daki hemşerilerimizi bir araya getiren ve bizleri de davet eden Başkan İlhan SERTKALE’ye teşekkür ederim.

               Yaklaşık 4.5 yıldır Dışişleri Bakan Yardımcılığı ve AB Başkanlığı görevini yürüttüğünü, bu görevin 2023 yılı başında sonu erdiğini, kendisinin görevden alınmadığını, görev süresi bittiğinden Brüksel’e Daimi Büyükelçi olarak atandığını, bir görev değişimi olduğunu, görev yaptığı sürece memleketimiz için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını, Brüksel’dede bir evlerinin olduğunu ve bizleri misafir etmekten mutlu olacağını, katılımcılara ve tüm hemşerilerimize teşekkür ederek sözlerini bitirdi. Tosya-Der’in bu ve buna benzer  faaliyetlerine nazar değmemesi için Tosya-Der Başkanı İlhan SERTKALE’ye  Mavi Boncuklu tepsi hediye etti.

               Etkinliğin anısına Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Sayın Faruk KAYMAKCI’ya, Etkinliğe katkı sunun Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet DÜĞMECİ’ye ve Kastamonu ve Tosya’ya tanıtım ve katkılarından dolayı Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Hasan ŞEN’e plaket taktimi yapıldı.

               Kültür Bakanlığı Sanatçımız Sayın Sıtkı AKIN’ın bağlama eşliğinde söylediği Kastamonu ve Tosya Tiridine Bandım türküsü ile etkinlik sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir